Piece Sterowniki Akcesoria Oświetlenie Drewno Części zamienne Drzwi Wentylacja Nawilżacze Muzyka Przewody

Biuletyn branżowy

Kontakt

Sklep internetowy Saunaonline firmy Horn

ul. Sikorskiego 19
10-088 Olsztyn

tel 604 113 541
od pn do pt w godzinach od 10.00 do 17 .00
Piece- informacje ogólne.                


Poniżej napisano ogólne wiadomości związane z piecami do sauny, po to, żeby wybrać odpowiedni jego typ oraz żeby dłużej służył właścicielowi.


Czym należy kierować się przy wyborze pieca do sauny?


Żeby dobrze wybrać piec do sauny, należy wiedzieć jaką powierzchnię ma pomieszczenie, któremu ma służyć. I tutaj zależność jest oczywista- im większa sauna, tym większą moc powinien mieć piec. Powierzchnia jest również istotna, kiedy mamy do czynienia z typami pieców o dużych wymiarach.

Poza powierzchnią liczy się także stopień cieplnej izolacji kabiny. Im bardziej szczelna, tym mniejszą moc powinien mieć piec. Podobnie sprawa wygląda w przypadku saun zewnętrznych z oknami. Każde okno, z zasady obniża temperaturę wewnętrzną. Dlatego też zaleca się przy budowie 'saun- domków' piece o większej mocy.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi danego pieca, gdzie podane są parametry izolacyjne. Dzięki czemu wybierzesz piec, który na pewno będzie odpowiedni dla Twojej sauny.


Co należy wiedzieć o umiejscowieniu pieca we wnętrzu sauny?


W saunie powinien być tylko jeden piec. Nie należy montować go w obudowie oraz trzeba pamiętać, że najlepszym otoczeniem dla pieca jest drewno. Inne materiały mogą znacznie podwyższać temperaturę pomieszczenia albo wydzielać toksyny pod wpływem temperatury. Z całą pewnością nie należy kłaść w pobliżu pieca materiałów łatwopalnych.

Również odległość od boazerii musi być odpowiednia, dla pieca w kabinie sauny powinna być zbudowana wnęka. Jej przybliżone wymiary podane są dla każdego typu produktu. Dobrze też zamontować barierki ochronne (również w odpowiedniej odległości) dla uniknięcia kontaktu ciała z rozgrzanym piecem.

Pamiętaj, żeby instalację pieca powierzyć fachowcom od tego typu montażu lub wykwalifikowanym elektrykom. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo i dodatkowe koszty, gdy coś się zepsuje przez niewłaściwe użytkowanie.

Poza tym przeczytaj uważnie instrukcję obsługi pieca, są po to, żeby pomagać użytkownikom oraz osobom montującym urządzenie.


Wybrać sterowanie zewnętrzne czy zintegrowane?


Jest to indywidualna sprawa każdego użytkownika sauny. Obie możliwości mają swoje zalety. Sterowanie wewnętrzne wiąże się z faktem, że można wybierać określone parametry i je zmianiać przebywając w środku sauny (maksymalny czas pracy, czas włączenia/opóźnienia pieca). Z kolei zewnętrzne sterowanie jest dokładniejsze w pomiarze i ma więcej funkcji (włączenia światła, wentylacji, pokazuje temperaturę wewnątrz- w niektórych typach nawet wilgotność- i ustawienia aromaterapii). 


Kamienie.


Zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi kamieni do pieca. Znajdują się one w instrukcji obsługi, ale trzeba znać ogólne zasady z nimi związane.

Korzystaj tylko z kamieni przeznaczonych do pieców. Odznaczają się one wysoką odpornością na zmiany temperatury, co ma znaczenie dla trwałości Twojego pieca. Przegrzane kamienie np. ceramiczne mogą uszkodzić elementy rezystorowe urządzenia

Ważne jest również ich ułożenie. Nie należy ich układać zbyt ciasno od siebie. Paradoksalnie ich wzajemna odległość jest ważniejsza niż ich ilość. Dlaczego? Trzeba umożliwić 'oddychanie' elementom pieca, zapewnić swobodną cyrkulację powietrza i pary wodnej, nie powinno układać się ich w komorze jak puzzle, ale w miarę luźno.

Kamienie w saunie trzeba polewać czystą wodą, spełniającą wymagania przeciętnego gospodarstwa domowego. Nie należy używać wody brudnej, pochodzącej z jeziora, morza czy zanieczyszczonej studni. 

 
Co jeszcze należy wiedzieć?


Istotną sprawą, o którą najlepiej jest zadbać jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania sauny, jest jej konserwacja. Albowiem drewno w saunie brudzi się znacznie szybciej niż inne elementy drewniane w domu. W celu ułatwienia czyszczenia sauny w przyszłości, dobrze jest pomyśleć o tym znacznie wcześniej.

W celu zabezpieczenia ścian, sufitu i przede wszystkim ław w saunie  należy powierzchnie drewniane pokryć  specjalnym olejem przeznaczonym do konserwacji sauny. Zabieg ten sprawi, że będą bardziej odporne na czynniki mechaniczne i termiczne, jak: wilgoć, zanieczyszczenia i wysoka temperatura.

Czyszczenie powierzchni drewnianych potraktowanych warstwą oleju jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga użycia nadmiernej ilości chemii. Wystarczy tylko woda z niewielką ilością mydła.

« wróć

Podziel się

Spodobał Ci się nasz sklep? Pochwal się nim w popularnych serwisach społecznościowych!